Διαγωνισμοί Print on demand Bookstore Κριτικές και Παρουσιάσεις Συγγραφείς Νέα και Εκδηλώσεις Αφιερώματα και άλλα Advanced Search
Με τον Ανδρέα στην Ευρώπη
Συγγραφέας:   Θεόδωρος Πάγκαλος


Offer
Η πραγματική γνωριμία με τον Παπανδρέου άρχισε αφού με έκανε υφυπουργό της κυβέρνησης το 1982 και επήρε διαστάσεις κυρίως λόγω των ταξιδιών που κάναμε μαζί, όπου και μοιραία εκάναμε ανταλλαγές απόψεων και συζητήσεις που πολύ λίγοι από τους συνεργάτες του είχαν την ευκαιρία να κάνουν μαζί του. Κυρίως πιστεύω ότι λίγοι είχαν την ευκαιρία να τον ακούσουν να μιλάει επί παντός επιστητού πέρα από τη στενή παρέα του, οι οποίοι βεβαίως γνωρίζουν πράγματα που αφορούν την ιδιωτική του ζωή πολύ περισσότερο από ό,τι θα μπορούσε οποιοσδήποτε άλλος να γνωρίζει, αλλά αυτά τα πράγματα τελικά δεν νομίζω ότι πρέπει να μας ενδιαφέρουν.

Ο χώρος που θα προσπαθήσουμε να ζωντανέψουμε μέσα από αυτές τις σελίδες είναι ό,τι αφορά τον Παπανδρέου ως μεγάλο ηγέτη μιας χώρας που αγωνιζόταν για να ενσωματωθεί στην πορεία της ευρωπαϊκής ενοποίησης. Μερικά από όσα είχαμε συζητήσει ή κάνει μαζί, που είναι στον χώρο εκείνο τον ενδιάμεσο μεταξύ της δημόσια ασκούμενης πολιτικής και της καθαρά προσωπικής ζωής, είναι πιστεύω αποκαλυπτικά για τον τρόπο που σκεπτόταν και αποφάσιζε αυτός ο μεγάλος άνδρας. Παράλληλα, πάντα σε σχέση με τη δράση του Παπανδρέου και την εμφάνιση της Ελλάδας στους χώρους όπου εκινείτο μαζί μου, θα αντιμετωπίσουμε και άλλους μεγάλους Ευρωπαίους πολιτικούς και μερικούς μικρότερους.

Η περίοδος που μας αφορά είναι καθοριστική για την ένταξη της Ελλάδας στην ευρωπαϊκή οικογένεια και για την ύπαρξη του ευρωπαϊκού οικοδομήματος. Δεν έχω την πρόθεση να επιτελέσω ιστορικό έργο. Τα περισσότερα από αυτά που θα γράψω εδώ πολλοί φίλοι μου με έχουν ακούσει να τα διηγούμαι. Αν σήμερα αισθάνομαι την ανάγκη να τα καταγράψω, είναι γιατί αυτοί με παρότρυναν κάθε φορά να το κάνω, για να μη χαθούνε, όχι τόσο γιατί η δικιά μου προσωπική εμπειρία είχε μεγάλη σημασία, αλλά γιατί αναφέρονται σ΄ αυτόν τον μεγάλο πολιτικό και σ΄ αυτή τη μεγάλη πορεία της Ελλάδας προς την Ευρώπη.

Θ. Π.

21χ14 εκ., 176 σελίδες
Δέσιμο: Μαλακό εξώφυλλο
Ονομασία σειράς: Βιογραφίες - Ντοκουμέντα
Τόπος έκδοσης: Αθήνα
Ταξινόμιση DDC: 327.495 04 (Ελλάς - Σχέσεις - Ευρωπαϊκή Ένωση), 324.209 2 (Πολιτικοί), 320.495 (Πολιτική - Ελλάς), 324.209 249 5 (Παπανδρέου, Ανδρέας Γ., 1919-1996)
ISBN: 978-960-16-3984-0
ISBN (10ψήφιο): 960-16-3984-5
Βάρος: 0.255 κιλά
Εκδότης: Πατάκη
Έτος Κυκλοφορίας: 2010
Γράψε τη δική σου κριτική
14.06
  • Twitter
  • Delicious
  • Designfloat
  • Digg
  • StumbleUpon

9.84
Προσθήκη στη Wishlist Share it


Πληροφορίες

Πάγκαλος, Θεόδωρος
Γεννήθηκε στην Ελευσίνα στις 17 Αυγούστου 1938. Απόφοιτος του Βαρβακείου Γυμνασίου Αθηνών. Έγγαμος με τη Χριστίνα Χριστοφάκη. Έχει μία κόρη και ένα γιο. Επάγγελμα: Δικηγόρος- Οικονομολόγος. Σπουδές: Πτυχιούχος του Πανεπιστημίου Αθηνών στα Νομικά και Οικονομικά. Με υποτροφία της Γαλλικής Κυβέρνησης ανακηρύσσεται το 1973 Διδάκτωρ των Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου του Παρισίου 1(Πάνθεον Σορβόννη). Ξένες γλώσσες: Αγγλική, Γαλλική. Κοινοβουλευτικές δραστηριότητες: Εξελέγη βουλευτής Αττικής με το ΠΑ.ΣΟ.Κ. στις εκλογές του 1981, του 1985, του 1989 (Ιουνίου και Νοεμβρίου), του 1990, του 1993, του 1996 και του 2000. Πολιτικές - κοινωνικές δραστηριότητες: Διετέλεσε υπουργός Πολιτισμού από 13.4.2000 έως 20.11.2000. Επίσης διετέλεσε υπουργός Εξωτερικών, από 22.1.1996 έως 18.2.1999, υφυπουργός Εμπορίου από 5.7.1982 έως 17.1.1984, Εξωτερικών από 17.1.1984 έως 5.6.1985 και από 5.6.1985 έως 26.7.1985 , αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών από 26.7.1985 έως 18.11.1988, από 18.11.1988 έως 18.6.1989, από 18.6.1989 έως 2.7.1989 και από 13.10.1993 έως 8.7.1994, υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών από 8.7.1994 έως 15.9.1994. Ιδρυτικό μέλος της Δημοκρατικής Κίνησης Νέων "Γρηγόρης Λαμπράκης". Ανέπτυξε αντιστασιακή δράση στο εξωτερικό, κατά τη δικτατορία. Εργάστηκε στο Πανεπιστήμιο της Σορβόννης ως εντεταλμένος διδασκαλίας και ερευνητής (1969-1978) σε θέματα οικονομικής ανάπτυξης, προγραμματισμού και χωροταξίας και διετέλεσε διευθυντής του Ινστιτούτου Οικονομικής Ανάπτυξης του ιδίου Πανεπιστημίου. Μετείχε στο Κέντρο Μελετών και Διαφώτισης του ΠΑ.ΣΟ.Κ., ήταν νομικός σύμβουλος εργατικών σωματείων της Μεγαρίδας και ιδρυτικό μέλος της κίνησης "Πολίτες κατά του Νέφους". Το 1984, εξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και το 1985 αναπληρωματικό μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου. Στις 8.8.1989, εξελέγη τακτικό μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου και στις 23.8.1989 ορίστηκε μέλος της τριμελούς γραμματείας του. Επανεξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής στο 2ο και 3ο Συνέδριο του ΠΑ.ΣΟ.Κ., ενώ την 1.11.1990 εξελέγη τακτικό μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου. Ηγήθηκε της αντιπολίτευσης στο Δήμο Αθηναίων από τον Οκτώβριο του 1994. Στις 6.9.1995 παραιτήθηκε από μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑ.ΣΟ.Κ., ενώ στις 22.1.1996, με την ανάληψη των κυβερνητικών καθηκόντων του, παραιτήθηκε από δημοτικός σύμβουλος Αθηνών. Στις 30.6.1996, στο 4ο Συνέδριο του ΠΑ.ΣΟ.Κ., εξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής, και στη συνέχεια, μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου του Κινήματος. Στις 21.3.2000 στο 5ο Συνέδριο επανεξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής και του Εκτελεστικού Γραφείου του ΠΑ.ΣΟ.Κ.

SSL Certificate
SSL Certificate

MasterCard Visa
Acceptance Mark Diners
* Powered by Pramnos Hosting LTD., designed by typorg.com.