Διαγωνισμοί Print on demand Bookstore Κριτικές και Παρουσιάσεις Συγγραφείς Νέα και Εκδηλώσεις Αφιερώματα και άλλα Advanced Search

Γιάννης Χαραλαμπόπουλος

Χαραλαμπόπουλος, Γιάννης, 1919-


Γεννήθηκε στο Ψάρι Μεσσηνίας, το 1919. Έγγαμος. Στρατιωτικός ε.α., Μηχανολόγος Μηχανικός. Σπούδασε στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων, και στο Πολυτεχνείο Woolwich Λονδίνου. Εξελέγη βουλευτής Μεσσηνίας με την Ένωση Κέντρου στις εκλογές του 1963 και του 1964 και Β΄ Αθήνας με το ΠΑ.ΣΟ.Κ. στις εκλογές του 1974, του 1977, του 1981, του 1985, του 1989 (Ιουνίου και Νοεμβρίου), του 1990, του 1993, του 1996 και του 2000. Διετέλεσε ευρωβουλευτής το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από την ένταξη της Ελλάδας στην Ε.Ο.Κ. (1.1.1981) έως τη διενέργεια των πρώτων ευρωεκλογών Υπήρξε κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Διετέλεσε υπουργός Εξωτερικών από 21.10.1981 έως 5.6.1985 και από 5.6.1985 έως 26.7.1985, Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης από 26.7.1985 έως 22.9.1987, Υπουργός Εθνικής Άμυνας από 25.4.1986 έως 18.11.1988, από 18.11.1988 έως 18.6.1989 και από 18.6.1989 έως 2.7.1989), Α΄ Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης από 23.9.1987 έως 18.11.1988. Στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, έλαβε μέρος ως διοικητής Λόχου Πεζικού στο Αλβανικό Μέτωπο και στη Μέση Ανατολή. Το 1961 παραιτήθηκε από το Στρατό για να πολιτευθεί με την Ένωση Κέντρου. Στη δικτατορία του 1967, ίδρυσε την αντιστασιακή οργάνωση "Εθνικό Κίνημα Δημοκρατικής Αντίστασης" (Ε.Κ.Δ.Α.). Στη διάρκεια της δικτατορίας συλλαμβάνεται και φυλακίζεται τρεις φορές παραμένοντας συνολικά τρία χρόνια σε φυλακές και εξορίες. Το Μάϊο του 1967 συνελήφθη και εξορίστηκε στη Σύρο. Αποφυλακίσθηκε με την "αμνηστία" του 1967, για να συλληφθεί ξανά τον Αύγουστο του 1968. Ακολούθησαν τρία χρόνια σε φυλακές και εξορία. Ανέπτυξε αντιστασιακή δράση μέσα από τις τάξεις του Πανελλήνιου Απελευθερωτικού Κινήματος (Π.Α.Κ.), του οποίου ανέλαβε την ηγεσία στην Ελλάδα το 1972. Συλλαμβάνεται μετά το Πολυτεχνείο και βασανίζεται απάνθρωπα στην ΕΣΑ, προτού μεταφερθεί στη Γυάρο, όπου και τον βρήκε η πτώση της δικτατορίας. Ιδρυτικό μέλος του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής. Μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου του ΠΑ.ΣΟ.Κ. (1977). κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος και γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας Έγραψε το βιβλίο «Κρίσιμα χρόνια - αγώνες για τη Δημοκρατία (1936-1996)» από τις εκδόσεις Προσκήνιο. Έγγαμος, έχει δύο παιδιά.

Βιβλία του συγγραφέα



Κρίσιμα χρόνια

Κρίσιμα χρόνια

Η γενναιότητα, το ήθος και η συνέπεια του Γιάννη...

Sold Out



SSL Certificate
SSL Certificate

MasterCard Visa
Acceptance Mark Diners
* Powered by Pramnos Hosting LTD., designed by typorg.com.